Uztura bagātinātāju piesārņotība

Gan profesionālajā, gan amatieru sportā dopings ir būtiska problēma Latvijā. Nereti interneta forumos tiek apspriesta dažādu vielu lietošanu labāka rezultāta sasniegšanai. Dažādas vielas sportisti/amatieri lieto lielos daudzumos, apdraudot savu veselību un pat dzīvību.

Liela problēma gan Latvijā, gan Pasaulē ir piesārņoti uztura bagātinātāji, kuros tiek pievienotas aizliegtas vielas lielākai efektivitātei, bet netiek uzrādītas sastāvdaļās. Apmēram 10 līdz 15 procentu uztura bagātinātāju ir piesārņoti, taču augstākā līmeņa sportistiem vairākkārt ir atgādināts iegādāties pārbaudītas vielas no licencētiem piegādātājiem, nevis nezināmas izcelsmes vielas internetā. Rūpējoties par savu veselību, arī sporta amatieriem būtu jālieto tikai pārbaudītas, licencētas vielas.

Latvijā pieejami vairāk nekā 6000 reģistrēti uztura bagātinātāji, bet tirgū tie pieejami daudz lielākā skaitā. Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) reģistrā ir iespējams pārbaudīt, vai attiecīgs uztura bagātinātājs Latvijā ir reģistrēts.

Ja uztura bagātinātājs nav reģistrēts – tas nozīmē, ka tas netiek arī kontrolēts un to ir bīstami lietot. Taču neskatoties uz to Latvijā likums diemžēl neparedz veikt laboratoriskas pārbaudes, ne tos reģistrējot, ne veicot kontrolpirkumus, tādējādi samazinot risku legālā tirgū ieplūst viltotiem apšaubāmas kvalitātes produktiem. Līdz ar to jāņem vērā, ka nevienam uztura bagātinātājam nav 100% garantija, ka tas ir “tīrs” un drošs.

Tātad uztura bagātinātāju lietošana savā ziņā līdzinās loterijai. Lielākas izredzes tajā laimēt, ja labi pārzināt ar šo jomu saistīto likumdošanu, farmāciju vai vismaz internetā spējat atrast uztura bagātinātāju reģistru un tajā savu izvēlēto uztura bagātinātāju. Tomēr pastāv risks iegādāties legālā produkta viltojumu, par kura sastāvu garantiju nav. Turpretim, ja lētticīgi ļaujaties nereģistrēto pārtikas piedevu vilinājumam, izredzes samaksāt par pilnīgi neefektīviem vai pat veselībai bīstamiem bagātinātājiem ir ļoti lielas.

Video, kurā Lielbritānijas regbija spēlētājs Adam Dean stāsta par to, kā uztura bagātinātāja lietošana noveda pie pozitīva dopinga analīžu rezultāta.

Īsumā – video tulkojums latviešu valodā:
“Sāku spēlēt 8 gadu vecumā. Sāku vietējā klubā. Kad biju ~12 gadus vecs, cilvēki sāka saprast, ka man ir interese par regbiju un esmu labs spēlētājs. Nekad nebiju domājis, ka mani izvēlēsies Anglijas komandai. Tas bija labākais laiks manā dzīvē, līdz…man veica dopinga kontroli un atbilde bija pozitīva: anabolie steroīdi. Gribēju uzzināt kā viela varēja nonākt manā organismā, tāpēc veicu izpēti. Mana izpēte noveda pie viena konkrēta produkta, uz kura etiķetes nebija norādīts, ka tas satur steroīdus. Tas bija uztura bagātinātājs.

Visi mani draugi to lietoja, arī visi sporta zālē to lietoja! Nekad apzināti nevienu aizliegto vielu neesmu lietojis!”